Sprzątanie Gór Izerskich z Fundajcą ProKarton

3.07.2018

Orły Przednie poleciały w Izery
Zgodnie z planem  akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" zawitała  28 czerwca w przepiękne i Góry Izerskie. Właśnie tutaj  spotkali się miłośnicy gór, tzn: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia „Góry Szalonych Możliwości” i Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz uczniowie z wrocławskich szkół, pod opieką Krystyny Pisarskiej oraz Dominika Dobrowolskiego z Koalicji Recykling Górom.
W najpiękniejszych izerskich schroniskach: Chatka Górzystów i Orle zorganizowane  były ekologiczne warsztaty oraz zostały zainstalowane edukacyjne tabliczki z "Orłem Przednim" i głównym hasłem akcji - czyli „Śmieci skrzydeł nie mają”. W ramach akcji były również sprzątane szlaki.
Akcje w Górach Izerskich pomogła zrealizować Koalicja Recykling Górom, którą wspiera m.in. Fundacja ProKarton. Fundacja ufundowała również dla wszystkich uczestkików akcji pyszne soki w kartonikach. Bardzo dziękujęmy!!!
Fundacja ProKarton partneruje tegorocznej górskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.
Skąd pomysł na akcję?
Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich trasach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach . Główny apel, jaki kierowany jest do turystów to „zabierz ze sobą śmieci, które wniosłeś w góry, znieś je w swoim plecaku na swoich nogach na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady!”.
W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli Orzeł Przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość. Organizowane są także regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom wspiera finansowo akcje. Do tej pory akcje były przeprowadzone w s chroniskach: Andrzejówka (Góry Suche), Szwajcarka ( Rudawy Janowickie), Samotkia i Strzecha Akademicka (Karkonosze), Wysoki Kamień ( Izery).
Wszyscy zainteresowani zaproszeniem „Orła Przedniego" na swój teren proszeni są o bezpośredni kontakt z koordynatorem i pomysłodawcą programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w Polsce – ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978. Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".
Szczegóły programu:
facebook.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggorom