• #ŚmieciSkrzydełNieMają, pod Śnieżnikiem 2020

Orły przednie w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich

9.06.2020

– Śmieci skrzydeł nie mają! – przypomina ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
9 czerwca odbyła się kolejna edycja akcji, w ramach której w schroniskach górskich oraz popularnych turystycznych miejscach montowane są edukacyjne tabliczki z orłem przednim namawiającym turystów, aby nie zostawiali śmieci w schroniskach czy na szlakach, ale zabierali je ze sobą i w dolinach segregowali. Tym razem orły przednie, będące symbolem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", zamieszkały w ulubionym przez turystów schronisku pod Śnieżnikiem, w Jaskini Niedźwiedziej oraz w malowniczych Bielicach - czyli w Masywie Śnieżnika i w Górach Bialskich w Kotlinie Kłodzkiej. Akcje są organizowane wspólnie z Koalicją Recykling Górom, w skład której wchodzą liczne organizacje, firmy, osoby prywatne, górskie schroniska... Bardzo dziękujemy Fundacji PlasticsEurope Polska, organizacji odzysku Asekol PL oraz zakładowi przetwarzania Enviropol PL za pomoc w tegorocznej edycji akcji!
 
- Jesteśmy firmą międzynarodową, działamy w Czechach, Słowacji oraz Polsce. Łączy nas wspólna idea, że śmieci nie znają granic. Wspólnie zbieramy i przekazujemy do recyklingu elektroodpady. Razem też edukujemy, zależy nam, aby wzrastała świadomość ekologiczna mieszkańców. Czym będzie większa, tym środowisko będzie czystsze, tym więcej elektroodpadów trafi do recyklingu. Łączą nas także, tak geograficznie, góry: Karpaty i Sudety. Idea aby zadbać o nie wspólnie jest nam szczególnie bliska - mówi Mirosław Baściuk, Dyrektor Zarządzający organizacji odzysku Asekol PL .
 
- Śmiecenie to naganne zjawisko, niezależnie czy mamy do czynienia z papierkiem czy patyczkiem od lizaka w przydrożnym rowie czy z dużymi odpadami porzucanymi w lesie. To nie tylko szkoda czyniona środowisku, ale także marnowanie materiału, który można powtórnie wykorzystać.  Plastikowe odpady to cenny surowiec, który można odzyskać w procesie recyklingu i wielokrotnie ponownie wykorzystać. Jednocześnie nie wszyscy o tym na co dzień pamiętają, dlatego tak bardzo potrzebne są takie akcje jak "Śmieci skrzydeł nie mają", w której chodzi nie tylko o posprzątanie śmieci ze szlaków górskich, ale także o edukację i wzbudzenie refleksji w turystach. Wierząc, że zmiana negatywnych zachowań jest możliwa, Fundacja PlasticsEurope Polska od samego początku wspiera tę akcję. Odpady z tworzyw, nawet te najmniejsze, powinny mieć szansę na drugie życie, a góry na czyste szlaki - dodaje Kazimierz Borkowski, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska .
 
Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w wielu rejonach polskich gór, m.in. w Sudetach, Beskidzie Śląskim, Tatrach i Bieszczadach. Gdzie jeszcze? Więcej inf. o tej akcji organizowanej przez Koalicję Recykling Górom i wszystkie lokalizacje orłów przednich na stronach:
http://www.cycling-recycling.eu/akcje/koalicja-recykling-gorom
https://www.facebook.com/recyklinggorom/
 
Zapraszamy do kolejnych wspólnych wycieczek, sprzątania szlaków górskich i przede wszystkim do nieśmiecenia. Zainteresowanych prosimy o kontakt: dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697092978

#ŚmieciSkrzydełNieMają, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie 2020
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie 2020
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie 2020
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie 2020
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie 2020
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie 2020