Czysta Ślęza, czysta Odra, Czysty Bałtyk!

15.04.2019

Jak na Oporowie ochronić Oceany Świata? To proste. Biorąca na pogańskiej górze Ślęży rzeka Ślęza przepływa przez Wrocław i jego zieloną dzielnicę Oporów, następnie wpływa do Odry, Odra do Zalewu Szczecińskiego, ten do Bałtyku, a on przez Cieśniny Duńskie i Morze Północe łączy się z Atlantykiem, no i mamy już Oceany Świata. A że 80 % zanieczyszczeń oceanów pochodzi z rzek, zatem, chroniąc Ślęzę chronimy oceany. Tak jest z każdym strumykiem czy rzeczką. Tyle wstępu.

- niedziela była pracowita, po wczorajszym deszczu, na szczęście dzisiaj zawitało słońce, żebyśmy mogli zadbać o naszą planetę. Nasi aktywiści przeprowadzili dzisiaj drugie spotkanie z cyklu “sprzątaMY ze świadomością”. Dzięki współpracy z 51 Group, Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego oraz Biorecykling udało nam się zebrać ekologów, aktywistów oraz lokalną społeczność na wspólne zbieranie śmieci z Łąki Newtona/Ekoparku w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Grabiszyńskiego oraz rzeki Ślęzy. Kolejny raz Wrocławianie nie zawiedli  i w ciągu zaledwie 3 godzin udało się sprzątnąć z terenu łąki oraz wału:
17 worków tworzyw sztucznych,
11 worków szkła,
6 worków odpadów komunalnych,
jedną muszlę klozetową,
jeden stary materac sprężynowy,
taboret, pół krzesła obrotowego,
a także kilkanaście ram okiennych oraz szyb..
Dane z akcji SprzątaMY ze świadomością vol.2 Łąka Newtona/Ekopark

To wszystko dzięki wspaniałym 24 osobom  i 6 psom, których oczywiście nie mogło zabraknąć . Druga akcja już za nami, ale jeszcze sporo przed nami! Jeśli chcielibyście wziąć udział w kolejnej akcji to nic prostszego! Śledźcie nasz profil oraz wydarzenia, bo MY już obmyślamy lokalizację następnego sprzątania.

Ps. Mój planowany kolejny RECYKLING REJS na Ślęzie zamienił się w Cycling-Recycling , tzn kajak zamieniłem na rower, ale najważniejsze, że "śmieciory" już dalej nie popłyną! Dobrze posprzątać kolejne rzeki Wrocławia: Bystrzycę i Widawę, chcesz tam zorganizować recykling rejsy lub cycling recyclingi, to pisz, dzwoń: dominik@cycling-recycling.eu, tel 697 092 978 .

Super zdjęcia z akcji zawdzięczamy Witkowi Miklaszewskiemu!

Pozdrawiam, Domini Dobrowolski