• Dominik Dobrowoski

Tytan Rzeczpospolitej w 2024

29.11.2024

Dominik Dobrowolski jest ekologiem i podróżnikiem, który od 30. lat działa na rzecz ochrony i czystości środowiska. Jest inicjatorem i koordynatorem wielu ogólnopolskich akcji m.in: #RecyklingRejs , #ŚmieciSkrzydełNieMają, #RecyklingDajeOwoce, czy #EkoWalentynki i #CyclingRecycling .Od pięciu lat współpracuje z bankiem Credit Agricole spółką leasingową EFL przy realizacji kampanii edukacyjnej #Mniejplastiku, w ramach której organizowane są największe w Polsce akcje sprzątania rzek: Akcja Czysta Wisła i Akcja Czysta Odra .

  • Uważam, że ta nagroda nie tyle jest wyróżnieniem dla mnie, ile dla wszystkich, którzy wspólnie ze mną działają na rzecz czystego środowiska. Za nami wiele lat tytanicznej pracy, aby choć trochę zazielenić nasz świat i aby było w nim mniej np. plastikowych śmieci. Ta praca nigdy się nie skończy, ale miło wiedzieć, że tak wielu ludzi ma ten sam cel co ja i krok po kroku się do niego zbliżamy - powiedział odbierając nagrodę Zielonego Tytana.

Od walki z hutą, po sprzątanie rzek
Swoją ekologiczną aktywność Dominik Dobrowolski rozpoczynał w połowie lat 80. Już na studiach działał w ruchu Wolność i Pokój. Walczył skutecznie z Hutą Siechnice, która zatruwała wodę pitną dla Wrocławia, z planowanym składowiskiem odpadów radioaktywnych w Międzyrzeczu czy wykorzystywaniem rakotwórczego azbestu przy budowie domów. Już po studiach, jako menadżer, budował zakłady recyklingu w Polsce. Cały czas ściśle współpracuje z organizacjami społecznymi na rzecz edukacji ekologicznej. Przez lata zrealizował dziesiątki projektów na rzecz ochrony przyrody i czystego środowiska.
W kolejnych latach samotnie przepłynął w kajaku praktyczne wszystkie rzeki, a także wiele jezior w Polsce. Pływał także po Bałtyku, który również objechał samotnie dookoła na rowerze. Obecnie organizuje akcje, w które angażują się dziesiątki tysięcy wolontariuszy. Do tegorocznych edycji Akcji Czysta Odra i Akcji Czysta Wisła dołączyło blisko 50 tys. osób, które zebrały łącznie blisko pół tysiąca (!) ton śmieci.

  • Działanie w pojedynkę przynoszą małe efekty. Dlatego konieczna jest współpraca z jak najszerszym gronem. Wszyscy jesteśmy źródłem zanieczyszczenia środowiska i tylko my sami możemy ten problem rozwiązać, poprzez zmianę świadomości, nawyków i prawa. Dlatego staram się angażować jak najwięcej osób w moje akcje, żeby docierać z tym przekazem jak najszerzej - wyjaśnia.

Promocja systemu kaucyjnego
Dominik lubi pracować z młodymi i podziwia ich zapał. Właśnie z młodzieżą organizuje cykl akcji pt. „Śmieci skrzydeł nie mają". Sprzątają szlaki górskie i montują przy schroniskach specjalne edukacyjne tabliczki przedstawiającą orła przedniego, które zachęcają by podczas górskich wycieczek nie zostawać po sobie śmieci. Od pięciu lat, na przełomie czerwca i lipca, organizuje spływ kajakowy szlakiem Odry i Sprewy z Wrocławia do Berlina. Impreza ma na celu zwracanie uwagi na konieczność utrzymania rzek w czystości i popularyzuje turystykę wodną. Spływ #WroBer stał się już marką znaną w Polsce i w Niemczech. Co roku zgłasza się do niego po kilkadziesiąt osób z obu krajów.

  • Wszystkie akcje i wydarzenia staram się wykorzystywać do popularyzowania ważnych idei, np. obecnie systemu kaucyjnego. Uważam, że jest to najlepsza metoda na zmniejszenie ilości śmieci w środowisku. Sprawdza się w wielu krajach w Europie i trudno zrozumieć, dlaczego w Polsce ciągle z niej nie korzystamy. Zachęcam rząd, producentów opakowań, sieci handlowe i konsumentów do pilnych działań na rzecz wprowadzenia systemu kaucyjnego w naszym kraju – mówi.

Zielony Tytan Rzeczpospolitej, to kolejna już prestiżowa nagroda za działalność ekologiczną dla Dominika Dobrowolskiego. W 2022 r. Newsweek Polska przyznał mu tytuł Społecznika Roku. W 2021 r. organizowana przez niego akcja „Bałtycka Odyseja” zdobyła tytuł Eko-Inspiracji Roku. Warto także wspomnieć, że wyprodukowany przez Dominika Dobrowolskiego film „Polskie Okawango”: https://www.facebook.com/watch/?v=1613116199521685 zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych.