Recykling zakwitł w Kielcach

7.04.2019

6 kwietnia na Targach Ogrodniczych i Działkowych „Ogród i Ty” rozdaliśmy kwiatki, cebulki i nasionka pięknych roślin. Dodatkowo na pierwsze 50 osób czekały bezpłatne wejściówki na targi. A wszystko to za zużyte baterie w ramach akcji "Recykling kwitnie". W ciągu czterech godzin akcji zebraliśmy ponad 24 tysiące zużytych baterii czyli ok 400 kg!  Warto wiedzieć, że większość baterii zawiera toksyczne metale ciężkie: nikiel, kadm czy rtęć. Dzięki recyklingowi metale te można odzyskać i ponownie użyć. Nie możemy dopuścić, aby zużyte baterie trafiały na wysypiska śmieci, gdzie metale ciężkie, przedostając się do ziemi i wód gruntowych, powodują ich skażenie. Bardzo niebezpieczne jest także spalanie baterii, zatruwające powietrze!  Aby uchronić ziemię przed skażeniem wystarczy zbierać selektywnie zużyte baterie, oraz nie wrzucać ich do śmieci razem z innymi odpadami zmieszanymi, bo wtedy będą praktycznie nie do odzyskania! 

Kielczanki i Kielczanie pokazali, że razem można zadbać o czyste i zielone Kielce!  Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Gospodarzem i partnerem akcji pt. "Recykling kwitnie" były Targi Kielce.
Patronat honorowy nad akcją sprawowali: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezydent Miasta Kielce
Patronat medialny objęły: TVP Kielce, Radio Kielce i Radio eM Kielce
Partnerami akcji byli: Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta Kielce, REMONDIS Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu.

Akcję pomogły zorganizować kieleckie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Gramofon, Stowarzyszenie Sztuka Bohemy oraz Stowarzyszenie Południe.

Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc i do zobaczenia na Targach za rok!  Można, a może nawet trzeba,  już zbierać selektywnie baterie! :-)

Arkadiusz Ślipikowski, Dariusz Kisiel i Dominik Dobrowolski