• #FACECIwZIELENI

FACECI W ZIELENI

21.05.2020

Dzisiaj zaczynamy działanie Facetów w Zieleni. Ale tak naprawdę, to ta historia zaczęła się już w latach 80-tych XX wieku, od osobistych działań Dominika i Sławka - ekologicznych, społecznych, edukacyjnych. Wspólna historia - od roku 1996, kiedy zbliżyła ich współpraca przy tym samym projekcie ekologicznym. I tak od ponad 20 lat - będąc nieraz w tej samej, a nieraz w innej organizacji, robili swoje, wierząc, że zazielenienie świata, zmiana świadomości, inspirowanie i pociąganie ludzi do ekodziałania są potrzebne i mają sens. Dominik stał się prawdziwym ekologiem i podróżnikiem; Sławek, specjalistą od edukacji, programów społecznych i CSR. Mają inne metody i formy pracy, całkiem inne charaktery, ale jedno wspólne - szacunek do Ziemi, miłość do życia w każdej formie i poczucie potrzeby profesjonalnego działania dla poszanowania środowiska.

 

Inicjatywa - co to i po co? Sprawa jest prosta! Każdy może działać dla ochrony Ziemi. Otwieramy zatem najlepsze na tym świecie miejsce dla Facetów i Facetek, którzy czują zieleń w duszy.

 

Nieformalne, bez zadęcia, apolityczne, ponadświatopoglądowe - dla każdego! Nastawione na codzienne, proste działania. Bo to ich suma uczyni zieloną zmianę!

Tu możemy być otwarcie wrażliwymi twardzielami - Facetami w Zieleni! Tak jak na naszym plakacie - chronimy Ziemię przed.... tym, co jej zagraża.

Co robimy? Edukujemy, nie śmiecimy, sprzątamy, chronimy, motywujemy i działamy, każdego dnia - jednym słowem zazieleniamy. Jeśli czujesz podobnie - to miejsce właśnie dla Ciebie! A przecież jest nas wcale niemało! I pamiętaj - tutaj jesteśmy razem i wspieramy nasze inicjatywy! Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! I nigdy, przenigdy - "nie zostawiamy swoich za linią wroga". #FACECIwZIELENI

 

My - Faceci i Facetki w Zieleni!

Cieszymy się, że dołączasz - witaj u siebie!!!
Sławek Brzózek i Dominik Dobrowolski

Kilka słów o nas:

Dominik Dobrowolski:
Wszystko się zaczęło w latach 80., kiedy razem z przyjaciółmi tworzyliśmy ruch "Wolność i Pokój". Naszym pierwszym celem była walka z hutą "Siechnice", która zatruwała wodę dla Wrocławia rakotwórczym chromem. Zwyciężyliśmy, toksyczna produkcja została zatrzymana. Związałem się wtedy z ruchem pozarządowych organizacji i tak zostało do dziś - zostałem ekologiem i podróżnikiem. Swoje projekty realizuję w lokalnych społecznościach, w Polsce i Europie. Staram się łączyć z ekologią różne dziedziny, takie jak: sport, kulturę, ekonomię i zdrowie. Dzisiaj wszystkie te sfery życia muszą się holistycznie uzupełniać i wspierać. Projektuję i organizuję liczne edukacyjne akcje i programy np: "Recykling Daje Owoce", "Kultura to Natura", "EkoWalentynki", "Świeć przykładem", "Cycling Recycling", "Stop CO2- Rusz się!", "Recykling Rejsy", "Śmieci skrzydeł nie mają", "Bałtycka Odyseja"..., współpracuję z ngo's, szkołami, samorządami i firmami, i oczywiście z takimi jak ja - Facetkami i Facetami w Zieleni.

Informacje o mnie i moich akcjach:

www.cycling-recycling.eu , https://www.facebook.com/cycling.recycling/
www.recykling-rejs.pl https://www.facebook.com/RecyklingRejs/
https://www.facebook.com/recyklinggorom/
https://www.instagram.com/ekodominik/
e-mail: dominik@cycling-recycilng.eu
tel. +48 697 092 978

 

Sławek Brzózek:
To wszystko wydarzyło się dość typowo, chyba... ;) Wychowałem się i dorastałem niemal w lesie, dużo czasu spędzałem także na wsi - natura cały czas była ze mną i wokół mnie, a ja - w niej. Moja, od pewnego momentu świadoma, droga do ekologii zaczęła się od harcerstwa - to była wielka szkoła życia, ale również głębokiego zrozumienia relacji człowieka z naturą. W latach 80-tych nie protestowałem jak Dominik, ale za to uczyłem młodych ludzi szacunku do przyrody (i paru innych rzeczy też). Nieuniknioną konsekwencją tej społecznej formacji w harcerstwie było zaangażowanie w ruch pozarządowy, w którym jestem od 1988 roku. Od 1996 do 2019 roku związany byłem z Fundacją Nasza Ziemia (w tym czasie, w latach 1997-2000, także z Fundacją Recal, zresztą wspólnie z Dominikiem), m.in. jako koordynator akcji „Sprzątanie świata – Polska”, od roku 2003 jako jej dyrektor programowy i koordynator kontaktów z biznesem. W latach 2012-2019 bylem prezesem Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. W tzw. międzyczasie stałem się specjalistą w zakresie edukacji i komunikacji ekologicznej, gospodarki odpadami, zmian klimatu, efektywności energetycznej, poszanowania wody, zachowania bioróżnorodności. Jestem autorem (lub współautorem) i realizatorem programów społecznych m.in. dla Żywiec Zdrój, Henkel, Procter&Gamble, Boeing, ZT Kruszwica, Coca-Cola, Gaz-System, Tefal. Tworzenie takich programów lubię najbardziej. Jestem też ekspertem CSR i marketingu zaangażowanego społecznie. Mentorem, trenerem i szkoleniowcem. Nie boję się występów w mediach ani na dużych gremiach (nawet to lubię, choć nie mam ”parcia na szkło”). Współpracowałem i nadal współpracuję z wieloma organizacjami pozarządowymi, instytucjami, samorządami i firmami.

Kontakt:
www.facebook.com/slawek.brzozek
www.instagram.com/slawekbrzozek
e-mail: sbrzozek@gmail.com
tel. +48 670 067 674

Zapraszamy do ekologicznych akcji, podróży i prac koncepcyjnych. Razem pomalujemy świat na zielono, a nie na szaro :- ), - w końcu jesteśmy Facetami w Zieleni!

#FACECIwZIELENI