• Czysta Odra, Czysty Głogów, 5 lipca 2020

Czysta Odra, Czysty Głogów!

6.07.2020

Ekologiczna akcja pt. „Czysta Odra, Czysty Głogów” zgromadziła mieszkańców Głogowa i okolic. Wspólnie udało się posprzątać tereny wokół pięknej głogowskiej mariny. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Uczestnicy akcji mogli także wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, przygotowanych przez organizatorów wydarzenia: Cornelię Cypryjańską-Perucką z Ekolandia.edu i ekologa Dominika Dobrowolskiego . Dodatkowo, wszyscy chętni mieli szansę wzbogacić swoją wiedzę ekologiczną dzięki dostępnym materiałom edukacyjnym, które zapewniły firmy SUEZ i REKOPOL. Wśród sprzątających uczestników znaleźli się wolontariusze banku Credit Agricole, który od stycznia 2020 r. realizuje w całej Polsce kampanię edukacyjną #mniejplastiku oraz angażuje się w projekty ochrony rzek i Bałtyku przed zaśmieceniem.

- Udział w akcji był  dla nas pretekstem do odpowiedzialnego korzystania ze środowiska. Takie niebanalne, wspólne zbieranie śmieci stało się sposobem, abyśmy  przewartościowały  pewne tematy; byśmy dostrzegły  co jest ważne w zakresie ekologii - szczególnie jak prawidłowo postępować z odpadami, a także jak sprawić, żeby było ich coraz mniej. Udział w akcji lokalnej skłonił nas do refleksji: jakość naszego otoczenia, w którym funkcjonujemy, żyjemy - to sprawa naszych codziennych wyborów. – powiedziała Aneta Kaczorowska, dyrektor placówki bankowej Credit Agricole w Głogowie.

Niedzielne sprzątanie, działanie na rzecz środowiska i lokalnej społeczności było także wyrazem współpracy trzech sektorów: pozarządowego, samorządowego i biznesu. Partnerstwo to, w duchu zrównoważonego rozwoju, pozwala wspólnie rozwiązywać różnorodne problemy, w tym środowiskowe. „Czysta Odra, Czysty Głogów” jednocześnie promowało ekologiczny Międzynarodowy Spływ Kajakowy Wrocław-Berlin. Spływ, organizowany przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, pierwotnie planowany na lipiec, ze względu na podwyższone stany wód w Odrze, został przeniesiony na 6-16 sierpnia br.

Akcja zorganizowana była pod patronatem Prezydenta Miasta Głogowa oraz Starosty Głogowskiego, we współpracy z Urzędem Miejskim w Głogowie. Pozostałymi partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta Głogów, GPK-SUEZ Głogów CCC Polkowice, Lodziarnia Sopelek.

Czysta Odra, Czysty Głogów, 5 lipca 2020
Czysta Odra, Czysty Głogów, 5 lipca 2020
Czysta Odra, Czysty Głogów, 5 lipca 2020
Czysta Odra, Czysty Głogów, 5 lipca 2020
Czysta Odra, Czysty Głogów, 5 lipca 2020
Czysta Odra, Czysty Głogów, 5 lipca 2020