• Akcja ODROdzenie

Akcja ODROdzenie

22.08.2022

Odra potrzebuje naszej pomocy. Po tragicznej katastrofie ekologicznej trzeba odbudować ekosystem rzeki, a także odtworzyć jej funkcje turystyczne, rekreacyjne i gospodarcze. I właśnie tym celom służy społeczna inicjatywa ”ODROdzenie” zawiązana wspólnie przez ekologa Dominika Dobrowolskiego, fundację „Wroc ma Moc” i bank Credit Agricole. 

W tym roku na przełomie kwietnia i maja, ponad 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy sprzątało brzegi Odry i jej dopływy ramach pierwszej edycji Akcji Czysta Odra. Kolejna edycja tej akcji planowana była w maju przyszłego roku, ale okazało się, że rzeka potrzebuje pomocy wcześniej. Dlatego, nie czekając na wiosnę, społecznicy znad Odry ruszyli ze zbiórką środków na przywrócenie życia w rzece. 

Dominik Dobrowolski, wspólnie z fundacją "Wroc ma Moc" i bankiem Credit Agricole w ramach inicjatywy „Akcja Czysta Odra - ODROdzenie", chcą zebrać co najmniej 100 000 złotych na wyhodowanie miliona ryb różnych gatunków, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Pieniądze zbierane są na portalu Siepomaga pod adresem: www.siepomaga.pl/odrodzenie

  • Chcemy tą inicjatywą podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy pod koniec lipca ujawnili skalę katastrofy, a potem własnymi rękami wyławiali z Odry tony śniętych ryb i zapobiegli w ten sposób wtórnemu zatruciu rzeki. Aby ten ich wysiłek nie poszedł na marne potrzebne są dalsze działania na rzecz odrodzenia całego odrzańskiego ekosystemu – mówi Dominik Dobrowolski. 

Organizatorzy akcji skonsultowali swoje plany z naukowcami, przyrodnikami i ekologami. Działania podejmowane w ramach akcji „ODROdzenie” będą koordynowane we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim. 

  • Wiemy, że przed rozpoczęciem zarybiania muszą być przeprowadzone dokładne badania czystości wody i potrzebny jest profesjonalny plan takiej akcji. Ale już teraz trzeba zlecić hodowlę narybku i rozpocząć przygotowania logistyczne. Dlatego zebrane środki przekażemy regionalnym związkom wędkarskim, które profesjonalnie się tym zajmą – wyjaśnia Izabela Bodnar, prezeska fundacji „Wroc ma Moc”.

Inicjatywa ‘Akcja Czysta Odra – ODROdzenie” ma na celu przede wszystkim odtworzenie bioróżnorodności ekosystemu rzeki, w planach jest również podjęcie działań na rzecz odbudowy turystyki, rekreacji, gospodarki i życia kulturalnego nad Odrą. 

  • Chcemy prowadzić szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną na temat wszystkich funkcji, jakie pełni rzeka. Będziemy uczyć o gatunkach odrzańskich roślin i zwierząt, przekonywać o zaletach turystyki i rekreacji nad wodą, a także podkreślać zalety renaturyzacji rzeki, czyli jej „zdziczenia” – informuje Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.
  • Zdajemy sobie sprawę, że to wszystko nie będzie ani proste ani tanie. Dlatego potrzebujemy pomocy i zaangażowania wszystkich osób, którym dobro Odry leży na sercu. Można wpłacać pieniądze na zbiórkę, ale także można monitorować czystość rzeki, zgłaszać zaśmiecanie i nielegalny zrzut ścieków. Gdy skażenie wody minie, to warto wrócić do wypoczynku nad rzeką i wspomagać ludzi, którzy z niej żyją. Połączmy siły, ręce i serca dla dobrej przyszłości Odry – zachęca Dominik Dobrowolski.

Inicjatorzy i przyjaciele inicjatywy „Akcja Czysta Odra – ODROdzenie”:

Izabela Bodnar, Fundacja Wroc Ma Moc, Wrocław

Dominik Dobrowolski Akcja Czysta Odra, Wrocław

Przemysław Przybylski, Credit Agriclne Bank Polska, Wrocław

Konrad Ludian, EFL, Wrocław

Michał Anioł, Niesamowity Dolny Ślask, Niesamowity Wrocław, Niesamowita Polska, Wrocław

Kamil Zaremba, Odra Centrum, Fundacja Onwater.pl, Wrocław

Ania Piróg-Nowak, Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą Odra Łączy" Kędzierzyn Koźle, 

Aleksander Kozłowski, KPWK, Krosno Odrzańskie 

Krzysztof Sowa, Stowarzyszenie Wywrotka, Szczecin

Jarosław Paczkowski, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, Ścinawa

Magdalena Dorożała ekolożka i działaczka społeczna, Warszawa

Daniel Parol, Kraina Bugu, Operacja Czysta Rzeka, Łosice 

Artur Furdyna - Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, Stepnica

#AkcjaCzystaOdra
Akcja Czysta Odra - ODROdzenie
Akcja Czysta Odra - ODROdzenie