• Recykling Daje Owoce w Zabrzu

Recykling Daje Owoce w Zabrzu i Sośnicowicach

8.10.2019

Uczniowie    i    nauczyciele z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 w Zabrzu oraz ze szkoły  Podstawowej  w  Sośnicowicach włączyli  się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Recykling Daje Owoce. Akcjami w Zabrzu i Sośnicowicach kieruje pedagog Joanna  Zajączkowska oraz pedagog Zuzanna  Wilczek w Sośnicowicach, w budynku  przy  ulicy  Gimnazjalnej. Uczniowie,  nauczyciele,  przyjaciele  szkoły  zbierają zużyte baterie oraz drobne zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne w zamian otrzymując pyszne  i  zdrowe  owoce.  Równocześnie  ze  zbiórką  trwa  akcja  informacyjna  na  temat elektroodpadów, którą prowadzą uczniowie, wśród szkolnej społeczności oraz mieszkańców.

Co możemy zrobić z elektroodpadami? Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są edukacyjne akcje m.in Recykling Daje Owoce, czy zbiórki elektroodpadów przez gminy. Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw. PSZOK-i - czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. Za wyrzucanie zsee (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) w miejsca do tego nieprzeznaczone grozi kara do 5 tys zł!

Akcja "Recykling Daje Owoce" organizowana jest dzięki pomocy i zaangażowaniu ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE S.A. i Organizacji Odzysku Opakowań S.A. - https://erp-recycling.org/pl-pl/ - firmy, która jest liderem zbiórki i recyklingu baterii i elektroodpadów w Polsce i Europie. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem akcji "Recykling Daje Owoce" jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu .

W NASZYCH SZKOŁACH ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI
Zadbaj o środowisko! Przynieś do szkoły zużyte baterie lub inne elektrośmieci a otrzymasz w zamian pyszny owoc!

CO ZBIERAMY?
BATERIE oraz zegarki elektroniczne, komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe, radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki.

Baterie oraz małe elektrośmieci można składać do pojemników, które pojawią się na terenie szkół, inne elektrograty przynosimy pod gabinet pedagoga . Zachęcamy serdecznie wszystkich do zadbania o środowisko i włączenia się w akcję Recykling Daje Owoce. W nagrodę organizowana będzie Owocowa Uczta.