• Recykling Rejs - Trzy rzeki - 2019

Czas na "Recykling Rejs – 3 rzeki"!

13.05.2019

Co widzisz, Hobbicie? Śmieci, śmieci, śmieci! Czas na "Recykling Rejs – 3 rzeki"! W dniach 7–9 czerwca dzieci i młodzież z gołdapskich szkół wraz z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim oraz Fundacją PlasticsEurope Polska posprzątają podczas spływów kajakowych trzy rzeki: Gołdapę, Sapinę i Rospudę.
– „Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba". W czerwcu niestety przekonam się o prawdziwości tego cytatu z „Hobbita" Tolkiena. Dlaczego turysta odpoczywający na Mazurach musi oglądać opony, stare pralki, butelki i puszki zaśmiecające rzeki, jeziora i lasy?! – pyta retorycznie ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
7 czerwca w czasie spływu rzeką Gołdapą oczyści wodę i pobliskie tereny. Dzień później spłynie Sapiną, a 9 czerwca – Rospudą na Suwalszczyźnie, pozostawiając po sobie czyste brzegi, a na wodzie jedynie kilwater, ale nie śmieci. Gołdapa to rzeka coraz częściej odwiedzana przez  kajakarzy, a Rospuda i Sapina zyskały już miano kultowych rzek i co roku spływa nimi wielu wodniaków.
– Weźmy do serca hasło każdego prawdziwego ekologa: „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą". Rzeka to nie miejsce na odpady, zwłaszcza te wartościowe, które można poddać recyklingowi, jak odpady tworzyw – mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska.
Jakie śmieci kryją tutejsze wody i ich lądowe sąsiedztwo? Czas na Recykling Rejs! Czas na wielkie sprzątanie!
Recykling Rejs to kampania  edukacyjna realizowana od 2011 r. przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego. Głównym jej celem jest walka z zaśmieceniem środowiska wodnego, edukacja ekologiczna i promocja recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Do kampanii już w zeszłym roku przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, organizując akcję "Wodnego Sprzątania Świata". W tym roku kolejna wspólna akcja, podczas której uczniowie oraz ich rodzice wezmą udział w trzech ekologicznych spływach kajakowych. Nad całością akcji opiekę sprawuje wspaniała nauczycielka Alina Oleszczuk.
Akcje sprzątania rzek i brzegów otwarte są dla chętnych.
Ahoj! Zapraszamy!
Dodatkowe informacje na https://www.facebook.com/RecyklingRejs/

 

Wodne Sprzątanie Świata - Recykling Rejs - Gołdap 2018
Wodne Sprzątanie Świata - Recykling Rejs - Gołdap 2018
Wodne Sprzątanie Świata - Recykling Rejs - Gołdap 2018