Cycling Recycling z Fundacją ProKarton

12.07.2018

Już 15 lipca rusza wyjątkowa wyprawa rowerowa z cyklu "Cycling Recycling". Tym razem będzie można spotkać eko-peleton m.in: u źródeł Wisły na Baraniej Górze, Krakowie, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy i Gdańsku - mówi wrocławski ekolog i podróżnik, który poprowadzi kolarki i kolarzy wzdłuż Królowej Polskich Rzek.

Po drodze ekolożki i ekolodzy na rowerach zorganizują cykl spotkać z mieszkańcami, organizacjami, samorządowcami i mediami. Przygotowane są w 12 miastach edukacyjne i ekologiczne akcje, podczas których promowana będzie walka z zaśmieceniem oraz selektywna zbiórka i recykling. Tak jak rok temu podczas wyprawy wzdłuż Bałtyku tak i w tym roku Fundacja ProKarton partneruje tegorocznemu rowerowemy rajdowi wzdłuż Wisły. Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie szczególnie cennych przyrodniczo terenów nadwiślanych jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do rzek, lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.
Dodatkowo Fundacja ProKarton ufundowała dla uczestników akcji oraz kolarek i kolarzy eko-peletonu pyszne i zdrowe soki w kartonach.  Bardzo dziękujemy!!!
Eko-peleton startuje już 15 lipca w Beskidach (na Baraniej Górze) a meta przewidziana jest 28 lipca na plaży w Gdańsku! Do przejechania jest ponad 1000 kilometrów nadwiślańską trasą rowerową. Tak jak w poprzednich wyprawach, każdy może dołączyć na dowolnych odcinkach i w dowolnym czasie do rajdu oraz do  zaplanowanych ekologicznych akcji. Wszyscy chętni do wspólnego cyclingu i recyclingu proszeni są o kontakt: Dominik Dobrowolski,  dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697 092 978 . Trasę można śledzić na bieżąco na stronach: www.cycling-recycling.eu  i https://www.facebook.com/cycling.recycling/ .
"Cycling Recycling 2018 - czyli Wisła z prądem!", to już trzecia ekologiczna wyprawa rowerowa, w której bierze udział eko-peleton złożony z kolarek i kolarzy m.in. pracowników firm REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE. W 2016 roku eko-peleton przemierzył trasę dookoła Polski, w 2017 roku trasa wiodła wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, w tym roku eko-peleton będzie można spotkać nad Wisłą, od jej źródeł aż do ujścia w Bałtyku.